
| Parameter | Value |
|---|---|
| Voltage Rating (DC) | 24 V |
| Length | 9.2964 mm |
| Width | 9.3 mm |
| Termination | Crimp |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Number of Pins | 1 |
| Height | 29.8958 mm |
| Material | Silicone |
| Packaging | Bulk |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| Insulation Resistance | 200 MΩ |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Ratings | IP67 |
| Contact Plating | Tin |
| Current Rating | 14 A |
| Orientation | Straight |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 2 weeks ago) |
| Color | Black |
| Gender | Female |
| Number of Contacts | 1 |
| ELV | Compliant |
| Connector Type | Plug, Socket |
| Number of Positions | 1 |
| Number of Rows | 1 |
| Insulation Material | Polyamide |
| Housing Material | Polyamide |
| Fastening Type | Latch |
| Circuit Application | Signal |
| Contact Resistance | 3 mΩ |
| Wire Gauge (Max) | 22 AWG |
| Wire Gauge (Min) | 14 AWG |
| Housing Color | Black |
| Mating Tab Width | 1.1938 mm |
| Schedule B | 8536695050 |
| Manufacturer Lifecycle Status | ACTIVE (Last Updated: 2 weeks ago) |
| Polarized | Yes |
| Hybrid Connector | No |
| Serviceable | Yes |
Stock: 1319
Distributors
pcbx
Unit Price$0.34301
Ext.Price$0.34301
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.34301 | $0.34301 |
| 10 | $0.30618 | $3.06180 |
| 50 | $0.27331 | $13.66550 |
| 100 | $0.25075 | $25.07500 |
| 500 | $0.23005 | $115.02500 |
| 1000 | $0.21106 | $211.06000 |
| 3000 | $0.19365 | $580.95000 |
